Põltsamaal alustaambulatoorseid vastuvõtte sisearst-allergoloog dr. Eleri Luhamets.

Sisehaiguste valdkonnas on oodatud patsiendid täpsustavateks uuringuteks aneemia osas, südame-veresoonkonna haigustega, seedetrakti haiguste ning kasvajalise haiguse kahtlusel. Oodatud on ka patsiendid, kes vajavad süvaveenide tromboosi ja kopsuarteri trombemboolia ravi jälgimist, lõpetamise planeerimist või täiendavaid uuringuid. Lisaks tegeleb Dr. Luhamets täiskasvanute allergiahaiguste diagnostika ja raviga. Vastuvõtule võib suunata allergeenide selgitamiseks, allergilise nohu, astma, atoopilise dermatiidi ravi korrektsiooniks ja kroonilise nõgeslööbega. Samuti, kui on kahtlus kiiret tüüpi toiduallergiatele, ravimallergiale või putukamürgiallergiale.

Vastuvõtule pääseb pere- või eriarsti saatekirjaga, registreerida saab tel 77 51 248 või 555 22 151 või https://www.digilugu.ee/login

 

Alates 6. oktoobrist saab SA Põltsamaa Tervises aadressil Lossi 49 taas teha ultraheliuuringuid.

Kohapeal on võimalik teha lisaks kõhukoopa ultraheliuuringutele ka kaela piirkonna, kilpnäärme ning alajäsemete ultraheliuuringuid. Vajadusel tehakse ka muude kehapiirkondade pehme koe moodustiste jms. uuringuid.

Novembrist ultraheliuuringute valik veel täieneb lisaks praegustele võimalustele.

Uuring on oma olemuselt tervisele ohutu, ultrahelilained tekitavad kudedest tagasipeegelduvaid helilainete võnkeid ning monitori ekraanile tekib kujutis uuritavast piirkonnast. Selle abil saab arst anda hinnangu, kas on tekkinud haiguslikke muutusi siseorganites, pehmes koes ning veresoontes.

Uuringu vajaduse otsustab arst. Uuringule suunab perearst või eriarst, kes väljastab patsiendile saatekirja.

Registreerida saab numbritel 775 1248 ja 5555 5151.

 

 

Emakakaelavähi sõeluuring

 

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant.

  • 2023. aastal on kutsutud emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993.

Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad. Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviiruse (HPV – Human Papilloma Virus) mõningad kõrge riskiga  viirusetüved, mis levivad peamiselt sugulisel teel. Nakkusallikaks on papilloomiviirusega nakatunud teine inimene. Papilloomiviirusega nakatudes võivad rakkudes pikema aja jooksul tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ning emakakaelavähk.

Kõrge riskiga viirusetüvede olemasolu organismis saab avastada uuringuga, mida nimetatakse HPV-uuringuks. HPV uuring sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse emakakaela limaskestadelt väikese harjakesega proov. Regulaarne HPV-testi tegemine on oluline ka seetõttu, et tavaliselt ei tekita emakakaela rakumuutused ega vähieelsed seisundid muutusi Teie enesetundes.

Emakakaelavähist hoidumiseks on võimalik end vaktsineerida. Loe HPV vaktsiini kohta siit.

 

Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 50–68 iga kahe aasta tagant.

  • 2024. aastal on kutsutud emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994.

Sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis – enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud. 

Sõeluuringu käigus tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia, mis on väikese kiirgusdoosiga ja tervisele ohutu.

Sihtrühma naistel on võimalik rinnavähi sõeluuringul osaleda ka mööda Eestit sõitvates mammograafiabussides.

Rinnauuringule saavad naised minna ka siis, kui nad ei kuulu sõeluuringu sihtrühma. Selleks tuleb pöörduda oma pere- või naistearsti poole, kes kontrollib Sinu tervist ja vajadusel suunab saatekirjaga rinnauuringule. Teiseks võimaluseks on broneerida aeg rinnakabinetti, kuhu saab pöörduda ilma saatekirjata ja tasuta (visiiditasu 5 eurot). Rinnakabinetti on oodatud igas vanuses naised, kel on küsimusi või probleeme rindadega. 

 

Covid vaktsineerimine alates 21.12.2021 oma perearsti juures